T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

"LİDER ÇOCUK TARIM KAMPI" TAMAMLANDI

Yayın Tarihi : 13.5.2022

''Hayatın Merkezinde Tarım, Tarımın Merkezinde Çocuk…'' ilkesinden yola çıkarak 2010 yılında uygulamaya konulan ve sadece Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen proje 2014 yılından itibaren yurt genelinde yaygınlaştırılarak Şanlıurfa' mız dahil 81 İl Müdürlüğünde ''Lider Çocuk Tarım Kampı'' projesi olarak uygulanmaya başlandı.

Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce her yıl İlköğretim 4.sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliği hakkında bilgi vermek amacıyla ''Lider Çocuk Tarım Kampı'' gerçekleştirilmekte ve belirlenen temaya dikkat çekilmektedir. 2022 yılında gerçekleştirilen kamp programının teması  ''Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği'' olarak belirlenmiştir.

Bu kapsamda bu yıl Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı desteği ile Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğünün koordinatörlüğünde Haliliye İlçesine Bağlı Göktepe İlkokulu 4.sınıf Öğrencilerinden 25 kişilik bir gruba teknik personelimiz tarafından Balıkçılık ve Su Ürünleri konusunda eğitim verilmiş olup lider çocuklar yöremize özgü bulunan ve dünya genelinde bilinen birçok balık türüyle tanıştırılmıştır.

10/05/2022–12/05/2022 tarihleri arasında 3 gün yapılmış olan ''Lider Çocuk Tarım Kampı"nda çocuklara teorik eğitimlerin yanında uygulamalı eğitimler de verilmiştir. Kamp başlangıcında Lider çocuklara balıkçılık ve su ürünleriyle ilgili eğitim verilmiş olup sonrasında Şanlıurfa Karaköprü Karaköprü’deki Battani Uzay ve Havacılık Bilim Merkezi’ne gezi düzenlenmiştir. Gezi sırasında bilim ve uzay hakkında bilgilendirme yapılarak uygulamalı teknolojik bilgiler verilmiştir. Kampın devamında Şanlurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı Su Ürünleri Üretim İstasyonunda gezi yapılarak balık türleri ve balık yetiştiriciliği hakkında bilgi verilmiştir. Devamında 63 Atatürk Barajı Seyir Tepesine gidilmiştir. Kamp sonuna doğru Şanlıurfa Pınar Süt Fabrikası Üretim Tesisine gidilerek gıda güvenirliliği açısından çocuklara bilgi verilerek sonrasında tören yapılarak lider çocuklara katılım belgesi ve hediye takdim edilmiştir.