T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ŞANLIURFA ULUSAL PAMUK ÇALIŞTAYI YAPILDI

Yayın Tarihi : 8.11.2022

Şanlıurfa Ulusal Pamuk Çalıştayı 3-4 Kasım 2022 tarihleri arasında Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Dr. Veyis Yurtkulu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hasan MARAL, Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Şanlıurfa Ticaret Borsa Başkanı ve Ulusal Pamuk Konseyi Başkan Yardımcısı Mehmet Kaya, Harran Üniversitesi Rektör Vekili ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu ve kıymetli üretici ve misafirlerin çalıştaya etkin katılımı ile yapıldı. 

Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Murat Çakmaklı'nın yaptığı açış konuşmasının ardından protokolün konuşmaları ile pamuk konusunun önemi, değeri, sorun ve çözüm önerilerilerine yönelik fikirler sunuldu.

"2021 yılında Şanlıurfa ilinde yaklaşık 1 milyon 850 bin dekar alanda 893 Bin ton Kütlü pamuk üretilmiştir. Bu üretim miktarı ile Türkiye pamuk üretiminin % 39,6'sı ilimizde gerçekleştirilmiştir. Türkiye pamuk üretiminde ilimiz 1. sırada yer almaktadır.

2022 üretim yılında yaklaşık olarak 2,5 milyon dekar alanda 1,25 milyon ton kütlü pamuk üretimi beklenmektedir.

Bakanlığımız tarafından 2022 yılında Fark ödemeleri desteklemesi kapsamında pamuk üretimi yapan üreticilere 940 Milyon TL destekleme ödemesi yapılmıştır." tespitleri katılımcılar ile paylaşıldı.

Plaket takdiminin ardından "Pamuk ve Şanlıurfa" fotoğraf sergisi açılışı gerçekleştirildi. Öğleden sonraki oturumda seçkin akademisyenler ve kurumların temsilcileri pamuk hakkında çeşitli sunular yaptılar.

4 Kasım günü devam eden çalıştayda; İklim Değişikliği ve Pamuk Tarımına Etkileri (Moderatör: Prof. Dr. Ahmet Ruhi MERMUT), Türkiyenin Konvansiyonel Tohumculuk Potansiyeli (Moderatör: Prof. Dr. Cafer MART), Pamukta Kalite ve Kaliteyi Geliştirme İmkanları (Moderatör: Prof. Dr. Osman ÇOPUR), Pamukta Sürdürülebilirlik ve Markalaşma (Moderatör: Şükran BAYÇURA, İyi Pamuk Uygulamaları Derneği Genel Koordinatörü), Sanayicinin Pamuktan Beklentileri (Moderatör: Ergi Şener, Nomupay Genel Müdürü) konularında çalışma grupları oluşturuldu. Yapılan çalışmalardan sonra sonuç raporları değerlendirildi ve moderatör eşliğinde sunumları gerçekleştirildi.