23.3.2018 / Gösterim Sayısı : 406

SU ÜRÜNLERİ AV YASAĞI BAŞLIYOR

 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununa, Yönetmeliğine, 4/1 ve 4/2 Numaralı Ticari ve Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını düzenleyen tebliğlere göre 1 Nisan ile 30 Haziran tarihleri arasında ilimizde bulunan iç sularımızda tatlı su balıklarının avlanması yasaktır.

Bu tarihler arası balıkların üreme dönemi olduğundan su ürünlerinin sürdürülebilirliği açısından bu dönemde balık nakli, satışı, işlenmesi ve her türlü avcılığı yasaktır. Yasağa uymayanlar hakkında 1380 sayılı Su Ürünleri  Kanunu ve Yönetmeliğin ilgili maddeleri gereği idari para cezası uygulanır. Tüm balıkçılarımızın av yasaklarına uymaları gerekmekte olup, su ürünleri avcılığı konusunda bilinçli ve duyarlı vatandaşlarımızın, bu dönemde yasak avcılık faaliyetlerini ilçe müdürlüklerimize, emniyet ve  jandarmaya bildirmeleri su ürünlerinin sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz etmektedir.

 Ticari balıkçıların yasak dönemden önce stoklamış oldukları su ürünlerini en yakın ilçe müdürlüğüne başvurarak stok tespiti yaptırmaları gerekmektedir. Tespit edilen stokların 7 gün içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ürünlere el konularak idari para cezası uygulanır.

                Kamuoyuna duyurulur

''